LED rasvjeta - pitanja, prijedlozi i pomoć

U potrazi ste za novom rasvjetom za vaše biljke ili želite čak sami nešto kvalitetno napraviti i uštediti tako novac, a ne znate odakle početi? U ovom postu djelite vaša iskustva, linkove šopova i webstranica odakle ste vaš materijal naručivali, ukoliko imate koristan tutorijal pri ruci ili članak na nekom blogu, slobodno podjelite to sa zajednicom.

3 Likes

Pozz, što misliš o MarsHydro, Spiderfarmer i Meiju quantum boardsima, isplatil se trošiti na to novce?

1 Like

MarsHydro i Spiderfarmer su jedna te ista kompanija, tj ista manufaktura proizvodi različite panele pod različitim nazivima, znači u suštini dobiješ isto, jedino što Spiderfarmer ima veći katalog quantum platina/boardsa, što se tiče Meiju, imaju isto veoma veliki sortiment rasvjete za bilo što, isto po mjeri možeš naručiti da ti printaju ploče sa željenim spektrumom, koliko su gore navedene kompanije transparentne što se tiče specifikacija, to je već drugo pitanje, u suštini jamče da koriste Samsung ili Osram čipove, sada jesul “certified” sa Samsungom ili Osramom to je isto drugo pitanje, ipak je to Kina, nemoj me shvatiti pogrešno, i Samsung se proizvodi u Kini, kao i većina drugih jakih kompanija, no stvar je, što u Kini kopiraju jedni od drugih, “copyright” zakona skoro pa nema, tako da pojedine kompanije “kopiraju” kroz marketing nazive većih, u nadi kupiš ploču sa lm301b čipovima, a ono budu printani noname čipovi negdje u wuhanu, ja mogu reći iz svog iskustva da ploče/boardsi printani od led-tech.de koji je verificiran nabavljač, znatno bolje i efikasnije od meiju ploča, koristim još uvijek u svom hidro setupu meiju ploče, i znatno su manje efikasnije od zeusa, iako obje ploče koriste lm301b led čipove, ista stvar je i kod Spiderfarmer, imam njihovu 2000 verziju, raw output 246w, lm301b sa mixom 660nm,3000K,5000K i IR 760nm,

… cijena tog panela je na amazonu 360€, dok kod sličnog setupa sa zeusom na istoj potrošnji osim 660nm i ir 760nm na ploči, za 250€ (2 x308xt +240w driver) dobiješ skoro iste, ako ne i bolje rezultate.
Druga stvar je, što se tiče supporta, popravka, bolje izabrati neku manifakturu iz Europe (u ovom slučaju Njemačke), koja ima kvalitetnu i brzu podršku za kupce, u slučaju kvarova, ja garantujem da ćeš brže poslati i dobiti popravljen ili nov panel nazad, nego da se zezaš 2 mjeseca sa podrškom i poštarinom za Kinu, na tebi je da izabereš…

5 Likes